زعفران مرغوب راچگونه تشخیص دهیم؟

چند ویژگی زعفران مرغوب

باسلام.زعفرانی که در سایت زیبایی تو خددمتتون ارائه شده ،گرفته شده از باغهای قانئات مشهد ،  مستقیم و بدون واسطه  است. زعفرانها مهر تاییدیه ی بهداشت وآزمایشگاه مشهد را دارد.  (نوع سرگل سالم).بهترین کیفیت و

به عنوان مثال رنگ زعفران  قرمز تیره می باشد همچنین زعفران خوب دارای بوی گرم ، تند و مطبوع است ، بوی کم زعفران می تواند نشان از کهنگی و یا احیاناً تقلبی بودن این محصول باشد.پس در هنگام خرید به ویژگی ها ظاهری زعفران بخصوص رنگ و بوی آن توجه لازم را مبزول فرمایید.البته ذکر این نکته هم در اینجا خالی از لطف نیست که زعفران مرغوب پس از مخلوط شدب آب ، رنگ آن را به زرد تغییر می دهد در صورتی که زعفران تقلبی رنگ آب را قرمز و یا نارنجی تیره می کند.

 

همان طور که گفتیم زعفران خوب بوی بسیار مطبوعی دارد ، مثلا اگر یک بسته زعفران خوب را هنگام استفاده باز کنیم ، کل فضای خانه را عطراگین می کند. که هر چه بوی آن بیشتر باشد، نشانه اینست که تازه تر و زعفران مرغوبی است.

 

فواید زعفران:

علم پزشکی مدرن استفاده از زعفران برای خواص درمانی آن در رفع مشکلات زیر نیز کاربرد پیدا کرده است:

رفع اضطراب

درمان سندروم پیش از قاعدگی (PMS)

درمان مقاومت بدن به انسولین

دیابت

سرطان

بیماری های مرتبط با تخریب سلول های عصبی

اختلالات یادگیری

 

زعفران سرگل دارای خصوصیات زیر میباشد:
 1. کلاله ها کاملا از هم جدا است.
 2. کلاله بدون ذره ای سفیدی وکاملا قرمز باشد.
 3. خوش رنگ و خوش شکل باشد
 4. به هم چسبیده نباشد.
 5. برای زعفران سر گل نیز انواع مختلفی بیان میشود  که زیاد مرسوم نمیباشد
 6. رنگ آن تماما قرمز است
 7. رشته هاي کلاله ضخيم  است
 8. ميزان کروسين و سافرانال در این نوع زعفران بسیار بالا است
 9. بسیار مناسب براي صادرات و استفاده در مصارف صنعتي و درماني و مصارف خانگي و از همه مهمتر آشپزی
زعفران پوشال

زعفران پوشال در واقع بخش کلاله قرمز رنگ رشته زعفران به همراه ۱ تا ۳ میلیمتر از بخش خامه زرد رنگ می‌باشد. از آنجا که نسبت به زعفران دسته، مقدار نسبی کلاله بیشتر می‌باشد قدرت رنگ دهی آن نیز بیشتر است. برخی از افراد به دلیلوصل بودن  کلاله به خامه و کاهش احتمال تقلب در زعفران ، این نوع زعفران را ترجیح میدهند، چون احتمال تقلب در آن بسیار کم است روش تشخیص اصل بودن زعفران در آن راحت تر است.ما هم به شما جهت  خرید زعفران پوشال را توصیه می کنیم.

عکس زعفران پوشال
انواع گل زعفران

عکس زعفران پوشال

خصوصیات زعفران پوشال

 1. انتهای کلاله، سفیدی دارد.
 2. دارای فرخوردگی است
 3. تکه های به هم چسبیده نداشته باشد
 4. رشته های زعفران کلاف باشد.
 5. خوش رنگ باشد.
انواع مختلف زعفران

زعفران پوشال

زعفران دسته(دختر پیچ)

زعفران دسته پایه ای ترین و اصلی ترین ترین نوع از انواع و اقسام زعفران است که از کنار هم چیده شدن و خشک شدن تمامی یک رشته زرپران (خامه و کلاله با هم) به‌دست می‌آید. بخش خامه معمولا ۳ تا ۵ میلیمتر بوده و بسته به کیفیت زعفران، بخش کلاله می‌تواند از آن کوتاهتر یا بلندتر باشد.که این ویژگی بیشتر به سلیقه فرد پاک کننده زعفران  که اغلب خانم ها هستند مربوط میشود.

چنانچه مایل به دریافت تمامی خواص زعفران هستید بهترین نوع زعفران را کارشناسان زعفران دختر پیچ ( دسته) می دانند.این نوع زعفران دارای عطر و بوی فوق العاده ای است. چرا که در واقع رشته کامل زعفران است.

انواع و اقسام زعفران

عکس زعفران دسته(دخترپیچ)

 

خصوصیات زعفران دسته یا همان دخترپیچ

 1. انتهای کلاله  سفیدی  زیادی دارد.
 2. دارای فرخوردگی زیادی است.
 3. معمولا  به صورت تکه های جمع شده کنار هم می باشد.
 4. زعفران کاملا کلاف می باشد.
 5. خوش رنگ می باشد

خامه زعفران

 با جدا کردن کلاله زعفران از خامه، قسمت سفیدی زعفران (خامه) باقی می‌ماند که در ایران به آن زعفران سفید ، کنج  و یا ریشه زعفران گفته می‌شود. در اروپا این قسمت به‌نام White (سفید) یا Style (خامه) معروف است.

زعفران سفید(کنج)

گاها مشاهده میشود افراد متقلب قسمت سفیدی یا همان خامه زعفران را با رنگها  البالو و یا رنگ خود زعفران رنگ کرده و به جای زعفران نگین به مردم میفروشند به همین دلیل تشخیص زعفران نگین برای افراد عادی کاری سخت است و برای خرید زعفران پوشال پیشنهاد می گردد.

عکس خامه زعفران
انواع زعفرون

عکس زعفران سفید

زعفران نرمه( پودر زعفران)

زعفران نرمه که به آن زعفران شکسته نیز گفته می شود. در هنگام جابه جایی  زعفران با حجم بالا، با توجه به فشارها و ضربه های زیادی که به زعفران وارد می شود بر اثر تغییر مکان، مقداری از آن دچار شکستگی، خرد و نرم شدگی می شود. این بخش از زعفران به دلیل آن که ظاهر اصلی و زیبایی خود را از دست می دهد، به دقت جداسازی شده و با عنوان زعفران نرمه ارائه می شود.

سفارشات  خود را ثبت کنید تا بهترین زعفران را در کمترین زمان ممکن و با بسته بندی تمیز و بهداشتی با تاییدیه وزارت بهداشت تحویل بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *